Piłkarska Akademia Mistrzów
Dariusz Sztylka & Krzysztof Wołczek

Różnorodność w piłce nożnej

Czy w ogóle warto?

Próbując odpowiedzieć sobie na pytanie, czy jest sens brać udział w innych zajęciach poza piłkarskich, zastanówmy się przez moment jak bardzo złożona jest piłka nożna? A także ile czynników motorycznych i biomechanicznych wpływa na postęp lub jego brak? 

Zatem czy warto rozwijać się na wielu płaszczyznach? 

Rozwój motoryczny: Gimnastyka i inne aktywności rozwijają koordynację, gibkość i równowagę, co jest kluczowe dla precyzji i zwinności ruchów na boisku.

Siła i wytrzymałość: Trening siłowy i bieganie poprawiają siłę mięśniową oraz wytrzymałość, co przekłada się na lepszą zdolność do wykonywania sprintów, skoków i wytrzymałość na dłuższe dystanse w trakcie meczu.

Zmniejszenie ryzyka kontuzji: Różnorodne aktywności pobudzają i wzmacniają różne grupy mięśni, co może zmniejszyć ryzyko kontuzji poprzez równomierne obciążenia na ciało, a także dużą aktywizację wszystkich mięśni podczas gry.

Rozwój umiejętności ogólnych: Uczestnictwo w treningach innych dyscyplin rozwija umiejętności ogólne, które mogą być korzystne dla piłki nożnej, takie jak koordynacja wzrokowo-ruchowa czy szybkość reakcji.

 

Podsumowując, naprawdę warto brać udział w innych zajęciach poza piłkarskich, jak np. gimnastyka, pływanie, koszykówka. Wpływa to na wszechstronny rozwój młodego zawodnika, w konsekwencji, może być nawet kluczem do piłkarskiego sukcesu!